Sigara Tütünün Içinde Bulunan Madde Türleri Ve Insan Sağlığına Etkileri

Sigara Tütünün İçinde Bulunan Madde Türleri ve İnsan Sağlığına Etkileri

Dünyadaki en çok bulunan bağımlılık türlerinden biri olan sigara bağımlılığı, aynı zamanda milyonlarca insanın ölümüne sebep olur. İnsan sağlığına oldukça zarar veren sigara içerisinde amonyak, hidrojen siyanür, formaldehit, metan, karbonhidrat ve nikotin dahil 4000’den fazla zehirli kimyasal madde içerir.

Özellikle nikotin sigaranın bağımlılık yapıcı bir yapısına sahip olmasına sağlar. Sigara en çok ise kalp ve akciğer hastalıklarına sebep olur. Ama aynı zamanda da birçok organı, insan vücudunu ve zihnini olumsuz etkiler ve çeşitli hastalıklar oluşmasına neden olur.

Sigara Kullanımının Yarattığı Sağlık Problemleri

Sigara cilt hastalıklarına, ağız ve diş sağlığı problemlerine, akciğer başta olmak üzere birçok kanser türüne ( ağız kanseri, burun kanseri, dudak kanseri, boğaz kanseri, gırtlak kanseri, yemek borusu kanseri, mesane kanseri, böbrek kanseri, karaciğer kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri) , sırt bel ağrılarına, KOAH’a kalp hastalıklarına, erken menopoza, erken yaşlanmaya sebep olur. İçerisinde uyarıcı, zevk verici, aromatik maddeler; kansere yol açan ve kanseri ilerleten zehirli maddeler bulunur.

IQos ve JUUL Pod nedir?

IQos ve JUUL Pod bir çeşit elektronik sigaralardır. IQos içerisinde tütünü yakmaz ve onu buhar haline getirir. Bu da onu önemli bir hale getirir. Çünkü dışarı duman değil buhar verilir. Nikotini sigara içerisinde bulunan kimyasallardan elde etmek yerine tütünden elde edilir. Bu tür elektronik sigaraları özellikle son dönemlerde sigara bırakmak isteyen kişiler de kullanır. IQos hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Juul Pod ise özellikle yetişkinler için üretilen, son zamanların en yenilikçi elektronik sigaralarından biridir . Farklı tür lezzetler seçilip, istenildiği gibi cihaza yerleştirilmesiyle rahat bir kullanım ortaya koymaktadır. Juul Pod ile ilgili bilgilere internet sitesinden bakabilirsiniz.

Sigara Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

Sigara bağımlılığından kurtulmak birçok birey için oldukça zordur. Bu bağımlılıktan kurtulmak için bireyler de farklı yöntemler denemektedir. Siz de sigara bırakma ile ilgili detaylı bilgi edinmeyi ve yardım almayı istiyorsanız siteden destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir