Seramik Cephe Kaplama Nedir?

Günümüzde çok sayda dış cephe kaplama çeşidi yer almaktadır. Bu çeşitlerden bir tanesi de seramik cephe kaplama işlemidir. Seramik cephe kaplaması çağımızda en çok tercih edilen kaplama modellerinin içerisinde bulunmaktadır. En çok tercih edilmesinin sebebi ise taşımakta olduğu özelliklerden dolayı kaynaklanmaktadır.

 Seramik Cephe Kaplama Nedir?

 Seramik cephe kaplama sistemi; esas olarak binaların sağır kısımları üzerinde taşıyıcı alüminyum konstrüksiyon ile beraber uygulanan bir işleme verilen isim olmaktadır. Bununla birlikte seramik cephe kaplama uygulaması, yüksek aşınma ya da darbe dayanımına oldukça dirençli bir özellik göstermektedir. Ayrıca düşük su emme niteliği, kolay kolay leke tutmaması, kolay bir şekilde monte edilebilmesi, dış hava koşullarına karşı dayanıklı olması, çok sayıda renk ya da ebat alternatifine sahip olması gibi fonksiyonlarından dolayı dış ve iç cephelerde tercih edilebilen malzemelerdendir.

 Seramik Cephe Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılır?

 Seramik cephe kaplama montaj uygulaması, klipsli sistem ile yapılmaktadır. Seramikler esas olarak paslanmaz çelik görünür klipsler veya EPDM fitiller ile birlikte taşıyıcı olan alüminyum profillerin üstüne monte edilmek sureti ile uygulanmakta olan ekonomik ve güven duyulan bir sistemdir. Seramik cephe kaplamalarını her türlü ebatta kullanmak mümkündür. Bir başka alternatif uygulama biçimi ise gizli klipsli olan sistemdir. Gizli kılipisli olan sistem kapsamında seramikler, arka taraftaki yüzeylerine dört tane noktadan açılan kırlangıç yapılı kanallara takılabilen alüminyum klipsler yardımı ile taşıyıcı konstrüksiyona monte edilmektedir. Seramik cephe kaplama sistemi bunlara ilave olarak sistem içinde sürekli hava sirkilasyonu olması sebebiyle yapıda rutubet oluşumuna izin vermemektedir. Seramik cephe kaplama uygulaması yapı cephelerine ankrajlar ile tespit edilebilen taşıyıcı profiller, özel bir biçimde imal edilmiş panel tutucuları ile birlikte asılmaktadır. Düşey derzlere gerektiği takdirde fuga profili yerleştirilip cephe bütünlüğü sağlanmaktadır. Yatayda paneller arasında meydana gelen derz boşlukları cephenin arka tarafında doğal havalandırmaya imkan sağlamaktadır. Bu şekilde seramik cephe kaplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

 Seramik Cephe Kaplama Neden Tercih Edilir?

 Seramik cephe kaplamaları çeşitli özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden en önemlisi özellikle deprem durumlarına karşı binaların ya da yapıların çok daha güvenli olmasını sağlamasıdır. Bu sebepten dılayı seramik cephe kaplama sistemi sık sık tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet