NASA’nın uzay aracı Perseverance, Mars’tan yeni fotoğraflar yolladı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) bugün, Mars’a inen uzay aracı Perseverance’dan yeni fotoğraflar yayımladı.

NASA'nın uzay aracı Perseverance, Mars'tan yeni fotoğraflar yolladı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Perseverance adlı robotu 7 ay süren 480 milyon kilometrelik yolculuğun ardından başarılı şekilde Mars’a indi.

NASA’nın sosyal medya hesabından canlı yayınladığı tarihi inişte saatte 21 bin kilometre hızla kızıl gezegene yaklaşan araç, dev bir paraşüt sayesinde yavaşlatıldı.

NASA, uzay aracı Perseverance’ın Mars’a iniş anının fotoğrafını yayınladı. Aracı Mars yüzeyine yerleştiren roket beşiği tarafından çekilen bu fotoğrafta, Perseverance’ın paraşütle Mars yüzeyine indiği an görülüyor.

nasa-nin-uzay-araci-perseverance-kizil-gezegen-den-yeni-fotograflar-yolladi-843593-1.

Perseverance’ın Twitter hesabından “Keşfedilecek çok şey olan açık bir ufuk. Başlamak için sabırsızlanıyorum.” ifadesiyle beraber şu fotoğraf yayınlandı:

nasa-nin-uzay-araci-perseverance-kizil-gezegen-den-yeni-fotograflar-yolladi-843594-1.

Bu fotoğrafın paylaşılmasından 10 dakika sonra, “Kayaları severim. Tekerleğimin hemen yanındaki şunlara bak. Volkanik mi yoksa tortul mu? Hangi hikayeyi anlatıyorlar? Öğrenmek için sabırsızlanıyorum.” ifadeleri kullanılarak şu fotoğraf yayınlandı:

I love rocks. Look at these right next to my wheel. Are they volcanic or sedimentary? What story do they tell? Can’t wait to find out.#CountdownToMarshttps://t.co/7w3rbvbyoL pic.twitter.com/H3q1M0YJAd

— NASA’s Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 19, 2021

Kızıl Gezegen’in gizemlerini çözmek ve yaşam kalıntısı aramak üzere NASA tarafından Mars’a gönderilen uzay aracının dün TSİ 23.55’te Mars’taki Jezero Krateri’ne inişi sırasında NASA’nın kumanda merkezinde büyük heyecan yaşandı.

İsmi ‘Azim’ ve ‘Sebat’ anlamına gelen uzay aracı, yeni keşif gezgini ile birlikte 2,5 milyon Türk’ün ismini de Mars’a götürdü. NASA, 1970’lerde gezegene ulaşan Viking aracından sonra ilk kez, Perseverance ile direkt olarak yaşam belirtisi araştıracak.

NASA yetkililerine göre Perseverance hedeflenen iniş alanının neredeyse tam ortasında bulunuyor. Burası, bir gölün kenarında oluşan eski bir nehir deltasına iki kilometre kadar uzaklıkta. NASA yetkilileri, tehlike sensörlerinin tekerler açılmadan önce son anda uzay aracının engebeli bir alana inmesini önlediğini söylüyor.

Önümüzdeki günlerde aracın zorlu arazi koşullarında hareket ederken hasar görüp görmediği incelenecek. Bundan sonraki aşamada uzay aracının, ana kamera sisteminin bağlı olduğu direğinin yükseltilmesi gerekiyor. Aracı Mars’ın yüzeyine indiren yazılım da Perseverance’ın arazide ilerlemesini mümkün kılacak yazılımla değiştirilecek.

Kaynak: okuyuculari.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir