Merkezi Isıtma Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzdeki ısıtma sistemleri arasında sıklıkla tercih edilen sistemlerden biri olan merkezi ısıtma sistemleri, kendi içerisinde özellikle bireysel ısıtma sistemleri, yerden ısıtma sistemleri gibi sistemlere göre birçok avantaj ve dezavantaj barındırmaktadır.

Merkezi Isıtma Sistemlerinin Avantajları

Merkezi ısıtma sistemleri kullanıcılarına konforlu ve sıcak alanlar sunan birçok problemin tek elden halledilmesi imkanı sunan oldukça konforlu ve güvenilir sistemler olmakla birlikte yüksek verimin de alındığı sistemlerdir. Merkezi ısıtma sistemleri bir kazan dairesi ekseninde ısıyı üreten ve akabinde özel ısı borularla ilgili binada bulunan dairelere dağıtımın sağlandığı bir ısıtma sistemidir. Merkezi ısıtma sisteminde tüm kontrol paneli tek bir merkezden yapılır. Bu kontrolün içine ısının şiddeti ve ısıtma sisteminin ne açık ne zaman kapalı olacağı da dahildir. Merkezi ısıtma sistemlerinde bireysel hareket etmek maalesef mümkün değildir. Örneğin merkezi ısıtma sisteminin açık olduğu Eylül – Nisan ayları arasında evde olmadığınız günlerde faturadan muaf olmazsınız.

Siz evde yokken de ısıtma sisteminiz çalışmaya devam eder. Bu durum ilk etapta gereksiz enerji kullanımı gibi gelse de şöyle bir durum var ki belirli bir düzende evinizin sürekli ısı kalması evinizdeki oda sıcaklığını büyük oranda sabit tutacaktır ki bu da yiyeceklerden çiçeklerinize varana kadar birçok faktörü direkt etkilemektedir. Bununla birlikte söz konusu merkezi ısıtma sistemi olunca akla ilk gelen avantajlardan biri de sistemde karşılaşılan olası arızalardan ve yıllık bakim maliyetlerinden tek başına sorumlu olmamanızdır. Yaşadığınız veya iş yeri olarak kullandığınız binada kaç tane daire var, tüm bakım maliyetleri ve olası arıza maliyetleri bu daireler arasında pay edilir böylelikle tek seferde büyük bir maliyetin altına girmemiş olursunuz. Hele ki kalabalık bir binada yaşıyorsanız bu tür bakım ve arıza maliyetleri daire başına oldukça düşük şekilde bütçelendirilmektedir.

Merkezi ısıtma sistemi denince akla gelen sistem çeşitlerinden biri de pay ölçer sistemidir. Bu sistemde dairenizin ısısı ve aylık enerji ödemeleri dairenizin metrekaresine göre hesaplanır. Bu sistemde örneğin 100 metrekare bir daire ile 75 metrekare bir dairenin enerji ödemeleri aynı değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir