Grand Slam Tenis Turnuvaları

Grand Slam turnuvaları Uluslararası tenis Federasyonu yani ITF tarafından düzenlenmiş olan bir turnuva çeşididir. Grand Slam turnuvasında 4 büyük tenis turnuvası iç içe durumdadır. Grand Slam ise 4 büyük teni turnuvasına verilen isimdir. Major ve Slam olarak da isimlendirilen Grand Slam turnuvaları her sezonda düzenli olarak gerçekleşir. Grand Slam bir terim olarak da kabul edilir. Bir sezon içerisinde yapılan 4 büyük tenis turnuvasının hepsini aynı tenisçinin kazanmasına Grand Slam olarak isimlendirilir. Grand Slam terimini kazanmış olan bir tenis oyuncusu eğer olimpiyatlarda da birinciliği hak eder ise “Golden Grand Slam” olarak isimlendirilmeyi hak eder. Grand Slam’da Avustralya Açık Tenis Turnuvası, Fransa Açık Tenis Turnuvası, Wimbledon Tenis Turnuvası ve Amerika Açık Tenis Turnuvası yer alır. Bu tenis turnuvaları tenisçiler için oldukça büyük önem taşır. Grand Slam turnuvaları belirli ay ya da belirli tarihlerde gerçekleşir. Turnuvalar, Ocak ayında başlar ve Eylül ayında sonlanır.

Tenis Sporu ile İlgili Detaylar

Tenis sporu tüm dünyada olimpik olan bir spor dalıdır. Tenis, tenis raketi ve tenis topu ekipmanları ile beraber oynanan bir spordur. Tenis toplarının rengi genellikle sarı olarak kabul görülür. Tenis sporunda yapılacak olan maçlarda 2 adet takım yer alır. Takımlarda ise en az 1 ve en fazla 2 adet oyuncu yer alır. Maçta olacak olan toplam oyuncu sayısı da buna bağlı olarak 2 ile 4 kişidir. Bu sayıların altına inilmesi veya üstünde durulması kuralların dışındadır. Tenis sporunda yapılan maçlarda servis atışı ile maça başlangıç yapılır. Teniste oyunlar set olarak isimlendirilir. En çok sete sahip olan sayıyı alır. Bir tenis maçında rakibin öne geçebilmesi için 2 sayı önde olması gerekir.

Tenis Sporunun Kuralları Nelerdir?

Tenis sporu yapılacak olan maçlarında belirli kurallar dahilinde oynanır. Teniste temel kural atılan topun filenin üzerinden geçirilmesi gerekir. Oyuncular her sette bir, üç, beş gibi tek sayıların takibinde saha değişikliği yaparlar. Tenis maçları her zaman takımlardan birini yapacağı servis atışı ile başlar. Maçta kullanılan tenis topları ise hasar görmüş olacağından dolayı bir süre sonra top değişikliğe gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet