Evinizden Ya Da Cebinizden Duty Free Imkanı

Evinizden ya da Cebinizden Duty Free Alışveriş İmkânı

Alışveriş yapmak seyahat için oldukça iyi bir etkinlik olabilir. Özellikle farklı ürünleri uygun fiyatlar ile alabilmek söz konusu seyahatlerdeki en iyi alternatiftir. Yurtdışı seyahatleri ile ilgili olarak yapılan alışverişlerin duty free mağazalarından edinilmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Adından da anlaşıldığı üzere duty free vergi muafiyetinin geçerli olduğu mağazalardır. Bu mağazalarda satılan ürün başına alınan gümrük vergisi fiyatlarda geçerli değildir. Bazı ürünlerde ise minimum tutarda gümrük vergisi şartı uygulanmaktadır. Duty free mağazalarla ilgili olarak vergi muafiyetinin yanı sıra bir takım kurallardan da bahsedilebilir. Bu kurallar mağaza içi kuralları olduğu gibi havaalanı kuralları olarak da geçerlilik kazanır. Bu açıdan en temel kuralın pasaport göstermenin standart bir gereklilik olduğunu ifade edebiliriz. Bir havalimanı duty free mağazasından alınan Marlboro Double Fusion Summer için kasada pasaport göstermek mecburidir.

Bilindiği üzere herhangi bir ülke için geçerli olabilecek en standart verilerden bir tanesi para birimleridir. Her ülkenin kendine özgü bir para birimi bulunmaktadır. Bu açıdan girilen ve çıkılan ülkelerin para değişiminde söz konusu kurlar önemli bir farkı ortaya çıkarmaktadır. Daha da açmak gerekirse; A ülkesinde geçerli olan para birimi, B ülkesinde daha değersiz bir tutara dönüşebilir. Herhangi bir havaalanı içerisinden alınan Djarum Black marka sigara için ödenen karton başına fiyatı giriş yapılan ülkede fiyat anlamında önemli bir farka sebebiyet verdiği görülebilir. Para birimleri arasındaki farklılık havaalanında yapılan bu alışverişleri olduğundan daha da pahalı hale getirebilir. Zaten söz konusu fiyatlara bakıldığında vergi muafiyeti olsa da üzerine koyulan ekstra farklar ile mevcut tutarların çok çok üstünde tutarlar ile satışlar yapıldığı görülmektedir. Bu açıdan duty free mağazalarında yer alan ürünlerin satışının herhangi bir anlamı yoktur.

Normal şartlar altında satın alınacak bir karton Captain Black sigara için ödenen tutarın çok üstünde bir tutar ödemek hiç de akıl kârı değildir. Bu sebeple duty free deneyimini olması gereken biçimde online platforma taşıyan sistemler zaman içinde ön plana çıkmıştır. Bu sayede oldukça önemli bir açık kapanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir